حقایق پشت پرده درباره فیلم محافظ رنگ خودرو (کاور ppf)

کاور ppf
راهنمای مقاله

ppf چیست و چه تفاوتی با کاور دارد؟

لایه‌های محافظتی بهترین انتخاب برای جلوگیری از آسیب های سطحی بدنه خودرو است. کاور کردن بدنه خودرو علاوه بر کاربرد محافظتی باعث جذابیت و زیبایی ظاهری خودرو نیز می‌شود. این کاورها انواع مختلفی دارند در این مقاله قصد داریم تفاوت میان بادی فنس ppf و انواع کاورها را بررسی کنیم.

بادی فنس (PPF) چیست؟

PPF یا فیلم محافظ رنگ، یک لایه شفاف است که دارای خاصیت خود ترمیم است و برای محافظت از بدنه خودرو در برابر آسیب‌هایی چون خط و خش سطحی، فرو رفتگی‌های کوچک در اثر فشار یا تصادفات سبک استفاده می شود. این نوع خدمات کاور خودرو تهران را با نام پوشش ضد سنگ نیز می‌شناسند چرا که از رنگ بدنه در برابر خط و خش‌های سطحی در اثر پرش سنگ ریزه‌ها جلوگیری می‌کند. جنس این کاور از پلاستیک است که با انجام آن لایه‌ای سخت و مقاوم اما بی‌رنگ روی رنگ اصلی بدنه خودرو ایجاد می‌شود. این پوشش از چند نوع ماده شیمیایی از جمله پلی اورتان به صورت لایه لایه تشکیل شده است. در واقع بادی فنس از سه لایه متفاوت روی هم تشکیل می‌شود و نقش یک پوشش محافظتی را ایفا می‌کنند.

بادی فنس (PPF) چیست؟

مزایای اجرای بادی فنس خودرو

بادی فنس یا PPF یک لایه نازک شفاف است که انجام آن باعث شفاف و براق دیده شدن رنگ اصلی خودرو می‌شود. در واقع با انجام بادی فنس رنگ اصلی بدنه خودرو تغییری نمی کند. انجام بادی فنس یا کاور PPF برای خودرها مزایای زیادی دارند که عبارتند از:

 1. محافظت از رنگ بدنه خودرو در مقابل آفتاب سوختگی
 2. ایجاد یک لایه مقاوم در برابر ضربات و فشارهای ناشی از برخورد سنگ ریزه بدنه خودرو
 3. جلوگیری از ایجاد خط و خش و فرو رفتگی‌های سطحی
 4. ایجاد خاصیت آب گریزی و خاک گریزی
 5. دارای خاصیت خود ترمیمی
 6. جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی روی سطح بدنه
 7. ایجاد لایه محافظ در مقابل نفوذ مواد شیمیایی
 8. افزایش طول عمر رنگ اصلی بدنه خودرو
 9. مقاومت و ماندگاری بالا

ویژگی های اصلی کاور محافظ PPF می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت پیشرفته در برابر خوردگی و مواد شیمیایی
 • ترمیم خراش فوری بدون گرم شدن ( آسیب تا سطح ۲۰ میکرون ابتدایی سطح )
 • مقاومت در برابر دمای بالا و طول عمر در فضای باز با ۳ تا ۵ سال ماندگاری

کاور بدنه خودرو چیست؟

کاور بدنه خودرو نیز یک لایه نازک پلاستیکی است که در سه نوع مات، شفاف و کاستوم تولید می‌شود. جنس کاور بدنه از فیلم وینیل یا رپ است. این لایه محافظ ممکن است شیشه‌ای مات یا براق و یا با رنگ و ظاهری کاملا متفاوت از رنگ اصلی بدنه خودرو باشد.

شباهت بادی فنس و کاور بدنه

از نظر مراحل انجام و نصب، کاور و بادی فنس کاملا مشابه هم هستند، ضمن این که هر دوی این خدمات باعث افزایش محافظت از رنگ اصلی بدنه خودرو می‌شوند.

برای انجام باید فنس یا کاور بدنه نیاز است که ابتدا بدنه خودرو کاملا تمیز شده و عاری از هرگونه آلودگی و گرد و خاک باشد. سپس با توجه به متراژ و نوع خودرو لایه مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت لایه‌های کنار هم روی بدنه خودرو نصب می‌شود. استاندارد و حرفه‌ای بودن مراحل نصب باعث می‌شود که کاور کردن یا PPF بدنه خودرو با بیشترین ضریب حفاظتی انجام گیرد، در غیر این صورت امکان نفوذ آب، مواد شیمیایی و… وجود خواهد داشت که می‌تواند باعث آسیب دیدگی رنگ اصلی بدنه خودرو شود.

تفاوت بادی فنس و کاور بدنه

همان طور که در بخش‌های قبل مطالعه فرمودید، از نظر عملکرد، بادی فنس و کاور خودرو کاملا مشابه هم هستند. اما در کل دارای تفاوت‌هایی هستند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

ماهیت اصلی

کاور بدنه خودرو ممکن است مات یا رنگی باشد اما PPF یک لایه شفاف و بی‌رنگ است که تغییری در رنگ اصلی خودرو ایجاد نمی‌کند و باعث درخشان و براق‌تر شدن بدنه خودرو می‌شود. در واقع هیچ بادی فنس رنگی وجود ندارد.

ضخامت

PPF یا بادی فنس لایه‌ای نازک، سبک و شفاف‌تر از کاور خودرو است. جنس کاورها سنگین‌تر بوده و ضخامت بیشتری دارند. به همین دلیل هم ویژگی‌های محافظتی بیشتری ایجاد می‌کنند.

خود ترمیمی

PPF خاصیت خود ترمیمی دارد به این معنا که اگر خراشی روی آن ایجاد شود در گرما به خودی خود ترمیم می‌شود اما این مسئله در مورد کاورها وجود ندارد و در صورت ایجاد خط و خش روی کاور، راه نفوذ آب ایجادمی شود و امکان آسیب دیدگی رنگ بدنه خودرو وجود دارد.

طراحی ظاهری

کاورها را می‌توان برای طراحی متفاوت ظاهری بدنه خودرو استفاده شوند چرا که کاورهای رنگی و طرح دار نیز موجود است اما لایه PPF فقط در نوع شفاف و بی‌رنگ وجود دارد و بنابراین تنها برای استفاده از ویژگی‌های محافظتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

تفاوت کاور بدنه، بادی فنس و سرامیک خودرو

اگرچه کاور بدنه و PPF از نظر ماهیتی بسیار شبیه به هم هستند اما سرامیک خودرو نوعی دیگر از پوشاندن رنگ اصلی بدنه خودرو است که با ایجاد یک لایه روی رنگ بدنه می‌تواند از آن در برابر عوامل مخرب محافظت کند.

بر خلاف کاور بدنه و PPF، سرامیک بدنه خودرو یک لایه پلی مری است که به شکل مایع بوده و اجرای آن روی بدنه خودرو باعث ترکیب شدن این مایع و رنگ اصلی بدنه شده و یک لایه محافظ و مقاوم را ایجاد می‌کند که از نظر ظاهری هیچ تفاوتی با رنگ اصلی بدنه خودرو ندارد اما شفاف‌تر و براق‌تر به نظر می‌رسد.

سرامیک خودرو در واقع یک لایه آب گریز روی رنگ اصلی بدنه خودرو ایجاد می‌کند که باعث می‌شود آلودگی‌های ناشی از آب باران و گل و لای، آلودگی‌های شیمیایی، آلاینده‌های موجود در هوا و اشعه UV و آفتاب سوختگی تأثیری روی رنگ بدنه خودرو نداشته باشند. از جمله مزایای استفاده از سرامیک خودرو می‌توان به ایجاد شفافیت رنگ بدنه، شستشوی آسان، محافظت از آفتاب سوختگی و خط و خش‌های سطحی اشاره کرد.

اگرچه اجرای سرامیک خودرو نیز مانند کاور بدنه یا PPF یک کار تخصصی است و باید توسط مجری کاملا ماهر و با تجربه انجام گیرد اما نسبت به کاورهای پلاستیکی زمان بیشتری احتیاج دارد. برای انجام سرامیک خودرو نیز باید ابتدا تمام سطح بدنه خودرو کاملا تمیز و عاری از هر گونه آلودگی شود، سپس مایع پلیمری مخصوص با پد به تمام بدنه خودرو مالیده می‌شود.

در مقاله بالا ویژگی های اصلی کاور بادی فنس و مقایسه آن با سایر کاور ها و هم چنین سایر خدمات دیتیلینگی که از بدنه خودرو محافظت می کند را به صورت کامل شرح دادیم.آنچه که مجموعه خدمات خودرویی نوین کار را از سایر همکاران در زمینه دیتیلینگ متمایز می‌سازد، کیفیت خدمات، قیمت‌های مناسب، مسئولیت‌پذیری و ارائه خدمات با ضمانت در زمینه‌های مختلف است.پس جهت انجام کلیه خدمات دیتیلینگ خودرو ،در نوین کار منتظر شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات نوین کار